Klub Sportowy Metro

 

SIATKARSKIE FUNDAMENTY 2018/2019

 

Najmłodsza kategoria wiekowa rozgrywek szóstkami!

Wiosną 2018 rozegrano pierwsze turnieje SIATKARSKIE FUNDAMENTY dla rocznika 2005. Rocznik, który nominalnie grał w minisiatkówkę czwórkami spisał się świetnie. W zgodnej opinii uczestników oraz trenerów turnieje były bardzo udane i ciekawe. Patrz RELACJA. W sezonie 2018/2019 planowany jest cykl takich turniejów dla rocznika 2006.

Klub Sportowy METRO Warszawa serdecznie zaprasza do udziału w rozgrywkach. Turnieje, oddzielnie dla dziewcząt i chłopców, będą rozgrywane przez cały sezon w odstępach kilku tygodni. Zapraszamy do wspólnej gry!

Podstawowa jednostka turniejowa to spotkanie 6 zespołów na trzysektorowej sali i gra każdy z każdym (jeden set do 25 pkt), a potem mecze o miejsca. Taki turniej potrwa około 3 godzin. W przypadku większego zainteresowania możliwe jest utworzenie ligi lub turniejów grupowych ze spadkami i awansami.

Obserwując w czasie wakacji na obozach gry szóstkowe rocznika 2006/7/8 byliśmy oczarowani poziomem rywalizacji i zaangażowaniem dzieciaków. Na pytanie czy wolicie grać czwórki czy szóstki odpowiedź była jedna: SZÓSTKI!!! Jeśli tak to dlaczego zmuszać dzieci do uczenia się przez kilka miesięcy gry czwórkami na zmniejszonym boisku? W jakim celu?

W gronie trenerskim dostrzegamy mnóstwo zalet grania szóstkami w wydaniu najmłodszych:
- Dzieci o warunkach perspektywicznych lepiej sobie radzą w grze szóstkowej niż w minisiatkówce.
- Większe boisko pozwala na rozwinięcie się w ataku.
- Dłuższe zagrywki wymagają lepszego odbioru.
- Zawodnicy na boisku i rezerwowi żyją jednym meczem, a nie dzielą się na kilka mini zespołów.
- Dzieci poznają ustawienia taktyczne, przyzwyczajają się do pełnowymiarowego boiska i tym samym wejście w wiek młodzika będzie na pewno łatwiejsze.

SIATKARSKIE FUNDAMENTY mają zwykłe przepisy gry siatkówkę: pełnowymiarowe boisko, pełne szóstkowe ustawienia, ale jest kilka modyfikacji:
- wysokość siatki dostosowana jest do wieku - dla dziewcząt 215 cm, dla chłopców 224 cm.
- po każdym zdobytym punkcie przejście w zespole, który zdobywa punkt. 
- gramy bez libero.
- liczba setów w meczu, punktów i zmian oraz czasów w secie ustalane będą w zależności od liczby startujących zespołów i liczby boisk w hali turniejowej. 

Udział w rozgrywkach SIATKARSKIE FUNDAMENTY w niczym nie koliduje z ewentualnym startem w minisiatkówce w czwórkach. Chociaż warto sobie zadać pytanie czy gra czwórkami przez jeden sezon jest rzeczywiście ważnym etapem szkolenia młodych siatkarzy? Jeśli w tym wieku dzieci mogą (i chcą) grać szóstkami to czy nie warto im na to pozwolić? Przy okazji anegdotka z minionej wiosny. Otrzymaliśmy propozycję od trenerki z Rosji, która chciała wiosną 2018 przyjechać do Warszawy na sparingi dziewcząt z rocznikiem 2006. Ustalając terminy i zasady tej wizyty podaliśmy, że w tej kategorii wiekowej gramy trójkami. Wtedy padło pytanie: „To wy gracie w Polsce w siatkówkę trójkami???”

Kluby i trenerów zainteresowanych startem w sezonie 2018/2019 w turniejach szóstkowych SIATKARSKIE FUNDAMENTY dla rocznika 2006 i młodsi w kategoriach dziewcząt i chłopców prosimy o kontakt mailowy z KS METRO: Dariusz Kopaniak tel. 604983242, mail: darek@volley.pl

SERDECZNIE ZAPRASZAMY